Baza kodów pocztowych to przestrzenna baza danych zawierająca zasięgi kodów pocztowych w Polsce wraz z położeniem wszystkich placówek pocztowych oraz instytucji posiadających indywidualne kody pocztowe.

Zastosowania

Jeśli posiadasz w swojej bazie danych kody pocztowe i chciałbyś w oparciu o tą informację prowadzić marketingowe analizy przestrzenne, budować terytoria handlowe i analizować je w oprogramowaniu Business Intelligence lub GIS to baza kodów pocztowych jest dla Ciebie.

Dzięki naszym danym możesz wizualizować różnego rodzaju informacje (np. na potrzeby raportowania) na mapie w odniesieniu do kodów pocztowych. Ponadto możemy wzbogacić Twoją bazę o dane demograficzne lub gospodarcze zagregowane do poziomu kodu pocztowego, dzięki czemu będziesz mógł prowadzić analizy z zakresu Location Intelligence na najwyższym poziomie.

mapa kodów pocztowych a wizualizacja sklepów

Rys_1. Analiza lokalizacji istniejącej sieci sprzedaży na tle gęstości zaludnienia odniesionej do zasięgów kodów pocztowych w Warszawie

Na mapę kodów pocztowych składają się:

 • zagregowany przebieg granic okręgów kodowych (pierwsza cyfra kodu pocztowego)
 • zagregowany przebieg granic stref kodowych (druga cyfra kodu pocztowego)

  zagregowany przebieg granic sektorów kodowych (trzecia cyfra kodu pocztowego)

 • zagregowane przebiegi granic obszarów działania placówek pocztowych (czwarta i piąta cyfra kodu pocztowego)
 • wszystkie placówki pocztowe z pełnym adresem, rodzajem placówki i nazwą (dane punktowe)
 • instytucje posiadające odrębny kod pocztowy z pełnym adresem i nazwą (dane punktowe)
 • mapa kodów pocztowych

  Rys_2. Wizualizacja przedstawiająca wszystkie poziomy oznaczeń kodowych, od okręgów kodowych do kodów pocztowych

  Mapa kodów pocztowych powstaje w oparciu o dane pochodzące z Poczty Polskiej oraz z rejestrów prowadzonych przez Główny Urząd Statystyczny i Główny Urząd Geodezji i Kartografii.

  Dane udostępniane są w dowolnym formacie GISowym np. Shapefile, KML, GeoJSON lub innym. Wszystkie dane aktualizowane są kwartalnie.

  Aby sprostać potrzebom naszych klientów możemy wzbogacić dane o kodach pocztowych o następujące informacje – liczba budynków, liczba mieszkań, liczba funkcjonujących działalności gospodarczych, liczba spółek, liczba ludności w podziale na płeć i pięcioletnie grupy wiekowe.

  Jeśli jesteś zainteresowany mapą kodów pocztowych – skontaktuj się z nami:

  Zamów bazę kodów pocztowych